Tuva 1

Etno-folkloro ansamblis „Tyva“ susikūrė 1988 m. Tuvos respublikoje, kuomet vyko nacionalinės kultūros atgimimas. Jo tikslas – išsaugoti ir plėtoti khöömei, Tuvos gerklinio dainavimo, tradicijas.

 

Ansamblis „Tyva“ tapo pirmąja grupe, kuri pradėjo rimtai tyrinėti muzikinį tuvių folklorą. Ansamblis greitai tapo lyderiaujančiu Tuvos tradicinės kultūros judėjime.

Žiūrovams jie pristato ne tik khöömei stilių, liaudies dainas, pasakų žanrus ir subžanrus, bet ir įvairius tradicinius instrumentus, kuriuos sudaro tiek turkiškoji instrumentinio paveldo pusė, tiek instrumentai, kurie atspindi istorinius –  kultūrinius ryšius tarp Tuvos, Mongolijos ir Kinijos.

„Tyva“ įnešė neįkainojamą indėlį į gerklinio dainavimo atgimimą, išsaugojimą ir populiarinimą. Ansamblio kūrybinės veiklos dėka Kyzylo menų kolegijoje buvo atidaryta liaudies dainų ir instrumentų katedra.

Per 30 savo gyvavimo metų ansamblyje pasikeitė trys muzikantų ir dainininkų kartos. Vilniuje viešintis „Tyvos“ ansamblio duetas – Aidys Norbu ir Čadamba Mergen-Cherel –  yra jau ketvirtoji ansamblio karta. Gerkliniam dainavimui atlikėjai pritaria tradiciniais styginiais instrumentais igilbyzaanchydoshpuluur bei dambreliu. 

A. Norbu ėmė mokytis gerklinio dainavimo būdamas 13-os metų. Šiandien jis atstovauja Tuvos Respubliką Rusijos Federacijos konkursuose. A. Norbu tapo laureatu 2008 m. Uralo kalnų etninės muzikos konkurse „Pavasario muzika“. Šis atlikėjas yra gastroliavęs Vokietijoje, Lenkijoje bei Čekijoje.

Čadamba Mergen-Cherel  2002 m. Respublikinėje menų mokykloje pradėjo mokytis groti tradiciniais tuvių instrumentais. Po mokyklos baigimo įstojo į Kyzylo menų kolegiją. Dalyvavo respublikinio, federacinio masto konkursuose, taip pat ir kitų Azijos šalių organizuotose renginiuose.

„Tyva“ vaizdo įrašą galite pamatyti ČIA.

 

Go to top