vilki lt

„Vilki“ priešistorė prasidėjo 1980-aisiais, kai susikūrė folkloro ansamblis, pavadintas I Pasaulinio karo Latvijos šaulių pajėgų vado Jukums Vācietis vardu. Toks žingsnis buvo prastai priimtas okupacinio sovietų režimo – KGB ėmė persekioti ir suėmė ansamblio vadovą Māris Ošs. Tada susikūrė kitas panašus ansamblis, bet jo veikla ir vėl buvo numalšinta KGB. Galiausiai 1987-aisiais susibūrė grupė „Liepavots“, kuri stengėsi populiarinti kultūrinį Latvijos karių paveldą. Kadangi grupė daug dėmesio skyrė dainoms ir karių gyvenimo būdui, nuspręsta persivadinti – taip 1992-aisiais savo veiklą pradėjo vyrų ansamblis „Vilki“.

„Vilki“ repertuaro pagrindą sudaro karinės dainos nuo seniausių iki šių laikų. Ansamblis repertuarui dainas atsirenka iš archyvinės medžiagos arba mokosi tiesiogiai iš buvusių karių.

Šiuo metu „Vilki“ kolektyvas susideda iš šešių vyrų, kurie visi domisi karių gyvenimo būdu bei Latvijos tradicijomis ir folkloru. Kiekvienas grupės narys taip pat užsiima senaisiais amatais – medžio darbais, odininkyste, muzikos instrumentų gamyba ar sidabrakalyste.

Daugelis „Vilki“ kostiumų taip pat yra pačių sukurti, remiantis IX-XIII a. aprangos elementais ir kita etnografine medžiaga, Latvijoje rasta archeologinių kasinėjimų metu.

Vis dėlto kario gyvenimas neatsiejamas nuo kasdienio gyvenimo ritmų, taigi „Vilki“ repertuaras apjungia dainas, atspindinčias visas vyro gyvenimo sritis nuo lopšio iki kapo. „Vilki“ dažnai atlieka šias dainas per vestuves, vardynas, laidotuves, kuriose yra kviečiami dalyvauti, taip pat per kalendorines šventes ir ypatingus renginius, kur grupės nariai kitus moko Latvijos tradicijų.

„Vilki“ siekia populiarinti ir jaunesnėms kartoms perduoti šias turtingas šalies tradicijas ir ypač spalvingą karinių dainų paveldą. Taigi grupė dažnai važiuoja į mokyklas ir karinius dalinius, skatina patriotizmą ir pristato Latvijos folkloro turtą. Šios paskaitos yra gyva kario gyvenimo iliustracija per dainą, ritualą ir tikras istorijas iš karo lauko.

„Vilki“ koncertuoja ir Latvijos kultūrą pristato tiek savo šalyje, tiek užsienyje.

Go to top