rsz guda baltarusija

Baltarusiško folkloro šaltiniai – išties neišsemiami: audimas, pynimas iš vytelių, turtinga tautodailė ir tradicijos. Baltarusijos tradicinio folkloro grupė iš Minsko „Guda“ puoselėja ir skleidžia savo krašto folkloro tradicijas.

„Guda“ yra viena žymiausių folkloro grupių savo šalyje. Jos repertuaro pagrindą sudaro ritualinės dainos ir liaudies šokiai. Daug dainų ir šokių iš „Gudos“ programos šiomis dienomis yra primiršti, tačiau grupė stengiasi juos atgaivinti, pasitelkdama įvairių etnografinių ekspedicijų medžiagą ir bendraudama su senaisiais liaudies tradicijų puoselėtojais – visa tai paverčia šią grupę išskirtine.

„Gudos“ istorija prasidėjo daugiau nei prieš dvidešimt metų, dešimtajame praeito amžiaus dešimtmetyje. Keletas jaunuolių, mokslininkų ir studentų, kartu stengėsi tyrinėti senąją baltarusių istoriją ir kultūrą – archajinė dainavimo tradicija buvo vienas iš jų tyrimo objektų. Etnografinių ekspedicijų metu užsimezgė ryšiai su dar gyvais senųjų tradicijų saugotojais, buvo padaryta garso ir vaizdo įrašų. Ilgalaikis bendradarbiavimas su etnomuzikologais ir folkloro specialistais leido išskirti ir atkartoti archajinio dainavimo ypatybes.

„Gudos“ šokių grupė atlieka retus ir unikalius baltarusiškus liaudies šokius, tokius kaip avonikha, kaval, zaychyk, sto adzin, miatselitsa ir t.t.

Baltarusijos tradicinio folkloro grupė „Guda“ yra išleidusi tris albumus. Albume „Dievų žaidimai“ pristatomos archajiškos bei ritualinės baltarusių dainos, mitologiniai siužetai – albumas yra kaip tradicinis kiekvieno Baltarusijos regiono kalendorius. Trečiasis grupės albumas skiriamas vienai įdomiausių tradicijų ir ceremonijų baltarusių kultūroje – vestuvėms.

„Guda“ daug dėmesio skiria jaunajai kartai ir jos švietimui, todėl organizuoja paruošiamąją grupę tiems, kas domisi tradicine kultūra ir menu: šokiais, dainomis, amatais, taip pat filosofija, estetika, ritualais ir pan.

Nuo pat 1992-ųjų tradicinio folkloro grupė „Guda“ surengė šimtus koncertų, dalyvavo festivaliuose, šventėse, minėjimuose ir tarptautiniuose renginiuose Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Turkmėnijoje.

Dainas grupė atlieka a cappella, o muzikantai grupės programą kartais paįvairina tradicine muzika, šokiais. Grupė skiria išskirtinį dėmesį kiekvienam vokalui ir kiekvienam šokio judesiui.

„Gudos“ pasirodymai – tai išskirtinė patirtis, susipynusi su įvairiais mitologiniais siužetais bei turinti bene maginį efektą.

Go to top