Sutartinių takasPenktadienio vakarą Bernardinų sode nusidrieks „Sutartinių takas“ – vienas iš tradicinių festivalio „Skamba skamba kankliai“ renginių, kviečiančių praeivius pasimėgauti muzika atvirose miesto erdvėse.
Šioje vietoje kartu su gamtos garsais – paukščių čiulbėjimu ir Vilnelės čiurlenimu – praeivius džiugins per visą sodą išsibarsčiusių 10-ies kolektyvų giedamų, šokamų, skudučiuojamų, ragais ir daudytėmis tūtuojamų sutartinių sąskambiai.
„Sutartinių take“ koncertuos šie kolektyvai:
• Širvintų rajono savivaldybės kultūros centro Kernavės filialo folkloro ansamblis „Medgrinda“ (vad. Kristina Stankevičienė);
• Ežerėlio kultūros centro, Ringaudų laisvalaikio salės sutartinių giedotojų grupė „Gaudė“ (vad. Liuda Liaudanskaitė);
• Vilniaus folkloro ansamblis „Labingis“ (vad. Milda Ričkutė);
• Vilniaus m. folkloro ansamblis „Varangė“ (vad. Varsa Liutkutė-Zakarienė);
• Vilniaus m. sutartinių giedotojų grupė „Ūtara“ (vad. Lilija Milašienė);
• Kauno m. sutartinių giedotojų grupė „Sasutalas“ (vad. Andrius Morkūnas);
• Vytauto Didžiojo universiteto folkloro ansamblis „Linago“ (vad. Laimutė Proškutė ir Andrius Morkūnas);
• Ežerėlio kultūros centro Zapyškio laisvalaikio salės sutartinių giedotojų grupė „Devyniaragė“ (vad. Miglena Perminienė);
• Ignalinos krašto folkloro ansamblis „Čiulbutė“ (vad. Sigutė Mudinienė);
• Vilniaus folkloro ansamblis „Laukis“ (vad. Lijana Šarkaitė-Viluma).
____
Lankantis Bernardinų sode prašome nesibūriuoti, laikytis atstumų bei kitų saugumo reikalavimų.

Pasidainavimų

Šiųmetiniame pasidainavimų vakare tradicinėmis dainomis susijungsime pastaruoju metu mums jau tapusiu įprastu – nuotoliniu – būdu. Kviesime dainuoti kartu su Vilniaus folkloro ansambliais, kurie iš savo plataus repertuaro išrinko pačias mieliausias ir skambiausias dainas!
Dainas ves šie kolektyvai: „Jorė“, „Labingis“, Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“, „Laukis“, „Nalšia“, „Poringės“, „Spalgena“, „Kadagys“, „Rasoda“, „Virvytė“, „Versmė“, „Ūla“, „Želmuo“, „Srauna“, „Radasta“.
Pasidainavimų vakarui bus paruoštas dainynėlis, kurį bus galima atsisiųsti internetu.
 
Ulijana„Anos šalies svotai“ – vienas iš tarptautinio folkloro festivalio „Skamba skamba kankliai“ renginių, skirtų užsienio šalių folklorui pristatyti.
Uliana Horbachevska yra ukrainiečių dainininkė, aktorė, režisierė, archajiškų dainų ir senovinių religinių giesmių tyrinėtoja, kurianti naujas šiuolaikinio meno formas muzikos, teatro, literatūros bei tarpdisciplininiuose projektuose. Ji remiasi archajine ukrainiečių dainavimo tradicija, o savo projektuose tradicinį dainavimą supina su šiuolaikinės muzikos žanrų – džiazo, elektronikos, simfoninės muzikos – improvizacijomis. Daugelyje projektų dainininkė bendradarbiauja su žinomais muzikos atlikėjais ir aktoriais iš viso pasaulio.
Vienas paskutinių ir svarbiausių Ulianos Horbachevskos režisuotų projektų –„Ukraine – Terra Incognita“. Tai šiuolaikinė opera, dedikuota operos dainininkui Vasilui Slipakui, kuris, prasidėjus Maidano įvykiams, paliko sceną ir, atsisakęs karjeros, tapo savanoriu, o vėliau žuvo vykdydamas karinę užduotį.
Projektas gimė iš idėjos tradicinę ukrainiečių dainą, ypač polifoniją, perkelti į operos sceną, permąstant senovės dainų klodus, sujungiant juos su šiuolaikiniu menu. Projekto metu susibūrusi grupė tęsia veiklą iki šiol ir pasivadino taip pat: „Ukraine – Terra Incognita“. Būtent su šia grupe Uliana Horbachevska parengė festivaliui skirtą koncertą, kuriame ir atskleis tradicinių Ukrainos polifoninių dainų grožį.
Koncertą „Anos šalies svotai“ bus galima išvysti dvejopai.
🎥 Stebėkite transliaciją festivalio Facebook puslapyje.
🎞️ Taip pat renginį galite išvysti festivalio ekrane, įrengtame Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kieme; nemokami bilietai į kiemą platinami čia: https://bit.ly/3wpSZfB.
 
Paroda2Juostos lietuvių tekstilėje užima ypatingą reikšmę ir teikia daug informacijos apie lietuvių grožio pajautimą, tradicijas, papročius. Jų paskirtis – daugiafunkcinė: juostos būdavo naudojamos ir buities reikmėms, ir kaip aprangos bei puošimosi detalė, o taip pat turėdavusios ir apeiginę paskirtį.
Šiais laikais lietuviams juosta tampa ne tik gražių švenčių atmena, bet lyg tiltu, kuris sieja praeitį su dabartimi, vieną kartą su kita karta. Tuos tiltus tiesia šiuolaikiniai Lietuvos tautodailininkai, kuriems juostų audimas yra širdžiai atgaivos teikiantis užsiėmimas, leidžiantis prisiliesti prie giliausių liaudies kūrybos klodų.
Vilniaus etninės kultūros centras ir Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija į gražią parodą subūrė net 42 tautodailininkus iš visos Lietuvos. Tai tęstinio projekto „Protėvių ženklai tradicinėje tekstilėje“ paroda, tradiciškai vykstanti Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerijoje „Židinys“.
Šioje parodoje pristatytas gražiausias šiuolaikinių auksarankių audėjų kraitis: pintos, rinktinės, vytinės, kaišytinės juostos.
Parodos atidarymas vyks gegužės 27 d. 17 val. ir bus tiesiogiai transliuojamas festivalio „Skamba skamba kankliai“ Facebook puslapyje. Parodą aplankyti bus galima nuo gegužės 28 d. iki birželio 17 d. Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerijoje „Židinys“, laikantis tuo metu galiojančių saugumo reikalavimų.
Galerijos darbo laikas:
• pirmadienis: uždaryta;
• antradienis: uždaryta;
• trečiadienis: 12–18;
• ketvirtadienis: 12–18;
• penktadienis: 12–18;
• šeštadienis: 12–16;
• sekmadienis: uždaryta.
MiarežaAnos šalies svotai. Baltarusių folkloro grupė „Miareža“
„Anos šalies svotai“ – vienas iš tarptautinio folkloro festivalio „Skamba skamba kankliai“ renginių, skirtų užsienio šalių folklorui pristatyti.
Ansamblio „Miareža“ pavadinimas reiškia apsiuvimą, sujungiantį audinio pakraščius. Toks pavadinimas pasirinktas ne veltui – dainininkių dėmesį traukia Baltarusijos paribių kultūra: pasienis su Lenkija, Lietuva, Latvija, Rusija ir Ukraina. Šios vietovės tarsi puošniu dygsniu apjungia Baltarusijos ir kaimyninių tautų muzikines tradicijas.
Grupės repertuare skamba archajinės ir lyrinės dainos, kurias atlikėjos perima folklorinių ekspedicijų metu, o taip pat nagrinėdamos archyvuose saugomus įrašus. Tačiau grupės veikla neapsiriboja vien dainavimo tradicijų pažinimu – merginos taip pat atlieka instrumentinę muziką, dalyvauja kalendorinėse šventėse, atkuria įvairių vietovių tautinius kostiumus, kuriuos ir vilki savo pasirodymų metu. Grupės dalyvės aktyviai veikia ir folkloro integravimo į šiuolaikinį pasaulį procesuose: organizuoja mokymus, dalyvauja modernizuoto folkloro projektuose, rengia tradicines šventes miestuose.
Grupė jau yra išleidusi 3 albumus: „Čarnobyl“ (2016), „Žyta. Žycejka“ (2016) ir „Pra kachannie i liubou“ (2019).
Koncertą „Anos šalies svotai“ bus galima išvysti galima dvejopai.
🎥 Stebėkite transliaciją festivalio Facebook puslapyje.
🎞️ Taip pat renginį galite išvysti festivalio ekrane, įrengtame Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kieme; nemokami bilietai į kiemą čia: https://bit.ly/3hCwakL
 
Grajyk„Grajyk, muzikėla!“ – tai vienas iš tarptautinio folkloro festivalio „Skamba skamba kankliai“ renginių, kuriame skambės instrumentinė muzika, atliekama Lietuvos etnografinių regionų tradicinio muzikavimo puoselėtojų.
Koncerte gros:
• Vilniaus miesto tradicinės kapelos: „Duja“ (vad. A. Lunys), „Vydraga“ (vad. A. Klova), „Ratilai“ (vad. D. Mockevičius), „Giežikai“ (vad. G. Kirdienė);
• Širvintų kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Noragas“;
• Molėtų kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Ryna“.
Koncertas „Grajyk, muzikėla!“ vyks Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekos kieme. Jį išvysti galima dvejopai.
🎫 Apsilankykite renginyje su išankstiniu bilietu; nemokami bilietai platinami čia: https://bit.ly/3ozVrxk.
🎥 Stebėkite tiesioginę transliaciją festivalio Facebook puslapyje.
Baigiamasis„Jau sutema temela“ – tai baigiamasis tarptautinio folkloro festivalio „Skamba skamba kankliai“ koncertas, vainikuosiantis renginį Vilniaus folkloro ansamblių ir solistų atliekamomis dainomis bei tradicine instrumentine muzika.
Koncerte dalyvaus:
• Toma Grašytė-Jegelevičienė;
• Rytis Ambrazevičius;
• Sutartinių giedotojų grupė „Trys keturiose“;
• Vilniaus folkloro ansamblis „Visi“
• Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės folkloro ansamblis „Vilnelė“;
• Vilniaus folkloro ansamblis „Dijūta“;
• Vilniaus kultūros centro folkloro ansamblis „Jorė“;
• Vilniaus folkloro ansamblis „Nalšia“;
• Vilniaus folkloro ansamblis „Poringės“;
• Vilniaus folkloro ansamblis „Ūla“;
• Instrumentinio folkloro grupė „Ratilai“.
Koncertas „Jau sutema temela“ vyks Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekos kieme. Jį išvysti galima dvejopai.
🎫 Apsilankykite renginyje su išankstiniu bilietu; nemokami bilietai platinami čia: https://bit.ly/3u3aYqE.
🎥 Stebėkite tiesioginę transliaciją festivalio Facebook puslapyje.
 
Archyvai 4„Archyvai atsiveria“ – tai Archyvų metams paminėti skirtas renginių ciklas, vyksiantis tarptautinio folkloro festivalio „Skamba skamba kankliai“ metu.
Lietuvoje turime turtingą tautosakos užrašymo istoriją, kurios medžiaga renkama ir saugoma įvairiuose archyvuose. Juos „atverti“ padės tautosakos archyvų atstovai, kurie supažindins su archyvų veikla bei juose kaupiama medžiaga. Ką slepia archyvai? Kaip renkamas ir saugomas folkloras? Kur ieškoti archyvinių įrašų? Kviečiame klausyti pokalbių ir pažinti tautosakos lobynus!
___
Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto Filologijos katedros folkloro laboratorijoje nuo 1976 m. kaupiama unikali studentų dialektologinės ir tautosakinės praktikos metu Klaipėdos krašte, Žemaitijoje ir kituose Lietuvos regionuose surinkta medžiaga, mokslinė ir metodinė literatūra, įvairūs liaudies muzikos instrumentai.
Kuršių nerijos kuršininkų kalbos ir etninės kultūros archyve saugomos publikacijos, rankraščiai, ikonografija, filmai ir filmuota ekspedicijų medžiaga, garso įrašai ir jų iššifruoti tekstai, kiti dokumentai. Dokumentuose fiksuojamas laikotarpis nuo XVI a. iki XX a. 60-ųjų metų, kai kraštą paliko absoliuti dauguma autochtonų.
Renginio metu bus demonstruojama archyvuose saugoma medžiaga bei supažindinama su Klaipėdos krašto tautosakos archyvais. Archyvo veiklą pristatys Klaipėdos universiteto profesorė dr. Lina Petrošienė.
Renginį bus galima stebėti festivalio Facebook paskyroje.
Go to top